Tuleraua kasutamine

Üldine matka-ABC: sõlmed, peavari, tööriistade käsitsemine, ohutus jne.
Kasutaja avatar
Morheatus
Administraator
Administraator
Kontakt:

Tuleraua kasutamine

Postitus Postitas Morheatus » 11 Apr 2012, 22:11

Tervist,

Postitasin küll samuse video põneva leiu alla, kuid tuleraua kasutamine on tegelikutl oskus omaette.
Kogemusi, õpetusi, millist rauda vältida valimisel - kõik paras teadus.
Aga väikene näide reklaamvideo sees.

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... D7hfCr4VTQ" onclick="window.open(this.href);return false;
Kohalejõudmine pole üldsegi nii huvitav kui teekond ise...

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Re: Tuleraua kasutamine

Postitus Postitas Jyrgenson » 11 Apr 2012, 22:37

Lahe mees on see MORAmaa mees. See video on nii mõneltki kohalt hea näide sellest kuidas asju asju mitte teha. Sinnamaale kuni vennike tuld teeb on asi ok. Väga hea näide sellest kuidas looduslike vahenditega lõket teha ja tulerauaga süüdata, kuigi siin märkab kogenud silm kohe montaazitöö võlusid, aga need on pisikesed detailid mida vilumatu silm ei näe. Aga siis kui vennike paneb lumega täidetud kannu pirdude peale - minul kukkus kohe ära ja enam kõvaks ei läinud. Täielik prohmakas - filmitakse ikka igasugu sodi. Kes saab nii loll olla, et võtab kodust köögi teekannu matkale kaasa ja nii gigantse veel, ning paneb selle peentele pirdudel mis põlevad mõne minutiga läbi ja kann kukkub kummuli enne kui lumi seal ära sulada jõuab?!
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 11 Apr 2012, 23:03

Jep, on paremaid videoid. Ainus hea asi, mida ta seal näitab, on trikk kuidas üliaeglaselt tõmmates annab tekitada tulerauapurukesi, mida hoogne süütamine endaga hiljem kaasa tõmbab lõõmama. Samas on seal materjaliks kasetoht, mis on üks väheseid Põhjala substantse, mis süttib ka ilma tulerauata olles ise täiesti läbimärg.

Kui Youtubes natike surfad leiad paremaid videoid tuleraua kasutamiseks. Tegelt on kolm pealmist moodust selle kasutamiseks:

1) pikk kiire tõmme terasega mööda pulka süütab suure alaga kergesti süttiva materjali (nt alkopõleti aurud);

2) poolik tõmme, kus tõmbad pulka aga teras on paigal süütab keskmise alaga raskemini süttiva materjali;

3) väike tõmme pulgaga mööda terase otsa aitab tekitada fokuseeritud sädemevihu väikesele pinnale. Näiteks kui üritad süüdata küünlatahti. Vajab natike harjutamist.

Edasine teadus on kõik juba taela ja tulealustuse valikus.

Aga muidu on tuleraud üks vägade hää asi...

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 11 Apr 2012, 23:41

Pakun välja veel neljanda mooduse, mille avastasin juhuslikult kui kunagi lastele tuleruga tamooni süütamist õpetasin. Üks poisiklutt kasutas tulerauda ja nuga, nagu teritaks pliiatsit, tulemus oli hämmastav, tuleraualt lendasid suured põlevad tükid mis hõõgusid maas veel mitu hetke. Olen seda tehnikat nüüd ise veidike lihvinud ja tõesti väga toimiv. Suur pluss on veel see, et tuleraud ei kulu keskelt.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
Morheatus
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas Morheatus » 11 Apr 2012, 23:43

Rääkides keedukannu asetamisel algudele, lippidele, isegi oma katelokiga sedasi vett keetnud, lihtsalt ei või päris peentele pirdudele asetada, halgudele pigem.

Videos eneses meeldis kasetohu kasutamine, matkalõkke ülesehitus oli küllaltki lihtsalt ja kiirelt ära näidatud.

Kellel Tuleraua kasutamine käpas, ise väikseid õppevideosid ei taha teha, kodumaised, lükkaks kasvõi matkafoorumi youtube kanalisse üles kui oma nime alt väga säärida pole huvi?

Kasutaja avatar
Reimo
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas Reimo » 12 Apr 2012, 08:45

Ei ole ju pirdude peale, päris suured halud on kui vaadata korralikult.
Manused
teekann.jpg
teekann.jpg (59.43 KiB) Vaadatud 8255 korda

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 12 Apr 2012, 09:04

HM-HM kelle silmanägemine nüüd prille vajab? Ma näen nelja halgu kaks maa peal, kaks nende peal, siis lai vahe millel on pirrud ja siis kann!?!?
P.S. Tark matkaja oleks oma veevajaduse välipliidiga lahendanud, mitte kannud seljakotis suurt kannu ja puuhalge :lol: !

Kasutaja avatar
Reimo
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas Reimo » 12 Apr 2012, 09:11

Selgelt ju näha et kannu ääred toeetuksid laiematele halgudele ehk üsna stabiilne oleks. Kann on illustratiivne kuna enamus noa ostjaid pole elus matkapotiga kokku puutunud.

Kasutaja avatar
Morheatus
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas Morheatus » 12 Apr 2012, 09:35

On igat tüüpi matkajaid. Oskus ilma välipliidita vesi keema ajada, on ka hea oskus.
Küll aga võiks tuleraua juurde tagasi tulla. Aitäh!

Mainiks ära ka selle, mitte kasutada sakilist metallkraabitsat, mõndandel on selline sakiline kaasas, tekitab vaod tulerauda. Pole kõige praktilisem.

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 24 Juun 2012, 20:13

Kas keegi on kuskil müügil näinud ka sihukest arhailises variandis tulerauda? Või on ainuke võimalus sellist asja omandada isiklikult mõne sepa poole pöördudes?

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 25 Juun 2012, 01:28

Näiteks see sait müüb nö ameerika koloniaalajastu tuleraua koopiaid:

http://www.canteenshop.com/id47.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 02 Mär 2015, 19:18

Olen nüüd paar nädalat harjutanud tuleraua ja ränikiviga tuletegemist ja tuleb tunnistada, et näiteks söeriiet ja takunööri kasutades on tegemist väga kiire ja tõhusa tulesüütamise variandiga, kohati saab suur lõkketuli kiiremini üles kui tikuga nusserdades. Tuletaelaga pole veel ise jõudnud proovida (kuigi paar seent on köögiaknal lahkamist juba ootamas)...

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 03 Mär 2015, 09:45

Ma olen kunagi soomes messil ühte väga ilusat tuleriistade komplekti tootena näinud, ka esitlus oli väga kena. Saamilike motiividega nahkkott, tuleraud, ränitükk, tael, kasetohust keeratud rull, mille sees oli kadakakoorekraapeid.
Kui keegi mingit ajaloolist rida ajab, vajab midagi sellist, mida osta ei saa või tahab mingit oma nägemust, siis ma võin teha ilma rahata, et püha üritust toetada. Eesti ajaloolist rida ajades peaks erm, evm fondides piisavalt näiteid olema.
Siin on soome poole pealt üks teine tulerauavariant
http://rautasarvi.blogspot.com/2013/11/ ... oista.html" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.youtube.com/watch?v=rgy7g-m ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 03 Mär 2015, 09:51

Sepaonu - mina oleks ühest sinu sepistatud tulerauast küll väga huvitatud!

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 03 Mär 2015, 10:36

On räägitud pm-s, mulle sobib selline püha ürituse toetus, kuna pärast tuleb ka tagasiside, kui keegi omale mingid asjad selgeks teeb ja ära katsetab, innustab kedagi teist ka proovima. Mul tuleb meelde ka üks juhus, kui ma kunagi käisin bornholmi saarel keskaegsetel päevadel, siis oli seal üks ülistiilne taani sepataat, originaalvammus keskajast seljas, duubellõõtsadega sepaääs, lõõtsade vahel pumpamise käigus kargas kaltsunukk, too vastas kohe, et kust saaks kottidega mererannast head tulekivi korjata, no läks kõrvust mööda.
Kas taelategu on teoorias välja uuritud Mait, ma pole huvi tundnud, kuidas täpselt tehakse tollest puuseenest, valmis asja olen korra kasutanud.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 03 Mär 2015, 17:23

Kasutatakse ainult tuletaela lihakeha - see tähendab, et need all olevad spooripesad ja seent katva koore nüsid maha. Ma tean, et hilisemaaegne kasutamine käib nii, et taela lihakeha keedetakse salpeetris (või leotatakse kuses), et siis peaks kergelt süttima. Mulle tundub see liiga modernne, ma ise üritan järgmisel nädalavahetusel katsetada lihtsalt pehmekspekstud lihakehaga sädemepüüdmist. Lõppeks pole see tael ju mõeldud süütematerjaliks vaid kohaks, kuhu säde pesa saab teha, et sealt hõõguma puhudes süütaks tulehakatist.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 04 Mär 2015, 06:29

Mait kas Sa saaksid selle kõik üles filmida?

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 04 Mär 2015, 08:20

Ma arvan, et tuhavees tuleks ikka leotada
http://api.viglink.com/api/click?format ... rkkoon.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
süttimise parandamiseks, mis ei tähenda, et ilma leelisetöötlusetta poleks võimalik sädet kinni püüda, a kui sellise asjaga mängida, siis peaks maximumi püüdlema, kasvõi semudele mulje avaldamiseks, et näe nii lihtsalt käibki. 8-)
Taela üks teine omadus on veeimemisvõime, lendõngitsejatest kalamehed kasutavad pinnaputuka kuivatamiseks, mul samuti olemas, no kiirendab putuka täielikku kuivamist ikka oluliselt
https://www.google.ee/search?q=amadou+f ... d=0CCYQsAQ" onclick="window.open(this.href);return false;
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Kama
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas Kama » 04 Mär 2015, 13:24

Mait kirjutas:Kasutatakse ainult tuletaela lihakeha - see tähendab, et need all olevad spooripesad ja seent katva koore nüsid maha. Ma tean, et hilisemaaegne kasutamine käib nii, et taela lihakeha keedetakse salpeetris (või leotatakse kuses), et siis peaks kergelt süttima. Mulle tundub see liiga modernne, ma ise üritan järgmisel nädalavahetusel katsetada lihtsalt pehmekspekstud lihakehaga sädemepüüdmist. Lõppeks pole see tael ju mõeldud süütematerjaliks vaid kohaks, kuhu säde pesa saab teha, et sealt hõõguma puhudes süütaks tulehakatist.
Allolevas videos kasutatakse seene söestusmeetodit.
https://www.youtube.com/watch?v=NxWr9Pld6JM

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 04 Mär 2015, 21:04

Jyrgenson kirjutas:Mait kas Sa saaksid selle kõik üles filmida?
Mitte ei viitsi :)

Youtube on niikuinii sihukest kraami täis juba :D

fred7
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas fred7 » 11 Mär 2015, 09:59

Takunöör on väga hea tuleraua süütematerjal. Takunöör tuleb kiududeks arutada ja siis natuke hööruda. Kulub süütamiseks suhteliselt vähe. Osade tulepulkadega on kaasas ka kaabits, mille ümber on hea takunööri kerida.
Pilt

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 11 Mär 2015, 21:23

Kas sõna tuleraud alla mahuvad nii matkapoes müüdav ferrotseeriumiga pulk kui ka vastu ränikivi taotav rauast vidin või peaks siiski rangelt eraldi nimed paika panema?

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 12 Mär 2015, 10:12

Hetkel paistab, et siin teemas mõiste alla mahuvad mõlemad, kuigi tuleraud ja tulekivi on pigem õige öelda nende vanaaegset tüüpi asjade kohta ja ferrotseeriumpulkasid võiks näiteks tulepulgaks nimetada.

Takunöörid on tõesti head tulealustused, mina olen nad kiududeks harutanud ja siis neist tulepesa pununud. Toimib väga hästi:

https://www.youtube.com/watch?v=vyxhdFoS-Zw" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.youtube.com/watch?v=4LL_YY5y41U" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 12 Mär 2015, 12:32

Mul seostub tuleraud selle ajaloolise tulerauaga, samas ma ei tunne midagi valet, kui moodsate asjade kohta öeldakse tuleriistad, seda nad ju on.
Takk peaks olema linaheie, sportlikust huvist võib küsida, et kuidas linavilt süttib
http://lilianandmartin.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Ma pole tulerauda ära unustand, mul peale kondiväänaja juures käimist keelatud tööd teha esmaspäevani, järgmine nädal teen ära.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Mait
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas Mait » 12 Mär 2015, 14:05

Linavilti pole proovinud veel ...

Vasta

Mine “Matkatarkused”

Kes on foorumil