LÕKE; erinevad lõkke tüübid, nende head ja vead.

Üldine matka-ABC: sõlmed, peavari, tööriistade käsitsemine, ohutus jne.
Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

LÕKE; erinevad lõkke tüübid, nende head ja vead.

Postitus Postitas Jyrgenson » 27 Jaan 2014, 16:27

Tekkis mõte luua teema erinevatest lõkke tüüpidest. Vahetaks mõtteid nende plussidest ja miinustest, vahetaks isiklikke kogemusi ja arvamusi.
Kuna youtube ja paljude isiklikud filmiarhiivid on täis materjali erinevatest lõkke tüüpidest, tegemistes, jne, siis võiks siia panna üles erinevaid videosid ja neid aktiivselt analüüsida.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;
Rumalad tahavad saada õnnelikus, targad tugevaks!

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Re: LÕKE; erinevad lõkke tüübid, nende head ja vead.

Postitus Postitas Jyrgenson » 27 Jaan 2014, 16:32

Alustuseks panen siia lingi ühest lõkke lahendusest, mis mulle isiklikult tundus täiesti ebaratsionaalne: http://www.youtube.com/watch?v=hTKGD6Y2mDw" onclick="window.open(this.href);return false;
Liiga palju pusimist ja kirvetööd selle hetkeni kuni lõpuks tule saab süüdata, samuti soojategur tundub lahja võitu olema. Muidugi suitseb nii, et sääskedest saaks küll terves vallas lahti.
https://www.facebook.com/tjmatkaklubi" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 27 Jaan 2014, 17:47

Peaaegu sama mis neis videotes:

http://www.youtube.com/watch?v=lR9yRPxA99Y" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.youtube.com/watch?v=43Mcaz11fHo" onclick="window.open(this.href);return false;

Kuigi siin ei tundu need mõttetuna, eriti kui on vaja pikk öö mööda saata.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 28 Jaan 2014, 08:34

See pika lõkkega ööbimine on kogu oma olemuselt ebapraktiline. Sellist olukorda, et oleks vaja ja saab teha sellist lõket päris elus lihtsalt ei tule ette. Et satun juhuslikult külmal ajal ilma telgi ja magamiskotita sobiva ilmaga sobivasse kohta, kus on sobiv küte olemas ja juhuslikult on ka kaasas kirves ja võibolla ka saag. Selle olukorra saab muidugi ise tekitada, kui proovimise tahtmine on olemas.
Ma kaks korda proovinud kunagi ja ühega nendest ka ebaõnnestunud ja oma kogemustest ütlen, et sada tingimust tahavad seda üritust nurjata. Taevast ei tohi tilkuda midagi, tuul peab mõõdukas olema, materjal peab sobiv olema, pead selle ideaalselt tasakaalu saama, ideaalselt põlema saama, siis vähkred poolunes ja loodad, et tuul ei tõuse, sadama ei hakka, ei põle keskelt tühjemaks, kui otste pealt või ära ei vaju, nagu minul juhtus. Minu proovimised olid sellised, et ma puid võtsin küttepuuhunnikust ja aeg juuni.
Sellise pika lõkkega ööbimist võib mängida, kui on võimalus peale lörri minekut kotti ja telki magama kobida. Natuke reaalsem on lihtsalt kütet varuda ja poolunes mõni jupp lõkkesse juurde visata ja lõpuks ikka kotti ja telki pugeda :D
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 28 Jaan 2014, 08:49

Ise ma kasutn tihi selliseid pikki ja kaua põlevaid lõkkeid ja ka saed(mootoriga), on kirved käepärast, aga see konkreetne lõkketüüp tundub selline nii ja naa.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 28 Jaan 2014, 08:56

see linnamehe lõkketüüp, suundudes rmk platsile ööbima ostad puumarketist 200x200 prussi, paki süütejunne marketist, paar toosi jubedaid säästutikke ja oledki tegija 8-)
joon jõest, söön jõest

caimaro
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas caimaro » 28 Jaan 2014, 13:52

mina kasutan tavaliselt seda püstkojalaadset lõket, sellest saab kiirelt sooja, valgust ja sütt toidu grillimiseks. sellega on ainult üks mure, puid kaob selles lõkkes mühinal :P

Andrus
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Andrus » 29 Jaan 2014, 08:20

Mina kasutan nii matkal (väiksemate klotsidega ka kodus kaminas) "kaevu" tüüpi lõket. Laon puud üksteise otsa nii, et jääks ruudukujulise läbilõikega torn. Selline lõkke süttib hästi ning põleb ka hästi. Puid kulutab ka hästi.

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas scabere » 29 Jaan 2014, 10:06

Mina kasutan "lao kuidas juhtub ja kohenda vastavalt sisetundele"-tüüpi lõket, kuna lõket teen tavaliselt ettevalmistatud lõkkepuudeta kohtades ning leitud haomaterjali varieeruv suurus ei võimalda geomeetrilis-sümeetrilisi kunstiteoseid kokku laduda. :)

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 29 Jaan 2014, 10:22

Ma kahtlustan, et minu lõkke tüüp on vabastiilis 8-) kogu oma headuses ja veaduses. Tavaliselt teen lõket vaid siis, kui käepärast materjali on looduses olemas, tingimused lõkketamiseks head, tahtmine olemas, raske tööga puudevarumine ei sobi mu laiskusega.
Harva küll satun viimastel aastatel kuumadesse kohtadesse aga kui satun ja molutamisaega on, siis ühte kindlat lõkketüüpi kasutan, prahilõke, põletan rämpsu ära, mida nõrgad pole jõudnud loodusest tagasi vedada.
joon jõest, söön jõest

Metsamyhin
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Metsamyhin » 29 Jaan 2014, 10:39

sepaonu kirjutas:Harva küll satun viimastel aastatel kuumadesse kohtadesse aga kui satun ja molutamisaega on, siis ühte kindlat lõkketüüpi kasutan, prahilõke, põletan rämpsu ära, mida nõrgad pole jõudnud loodusest tagasi vedada.
Plastmassi põletamine: viewtopic.php?f=21&t=129" onclick="window.open(this.href);return false;

Olen ka ise juba aastaid järginud põhimõtet, et plastik ei kuulu lõkesse.
Vabandan, et on veidi 'offtopik'.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 29 Jaan 2014, 15:23

scabere kirjutas:Mina kasutan "lao kuidas juhtub ja kohenda vastavalt sisetundele"-tüüpi lõket
Sama siin. Kasutan ka põhiliselt "kuidas juhtub" või "vastavalt oludele" lõkketüüpe. Minu käigud on olnud põhiliselt lihtsalt looduses viibimise stiilis, seetõttu ei vaja lõke mingit erikohtlemist. Ei viitsiks vist kah. :)

Siin räägitakse midagi lõkete teemal: http://www.youtube.com/watch?v=HcSpSc-u_ac" onclick="window.open(this.href);return false;
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
REGA1872
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas REGA1872 » 03 Veebr 2014, 11:37

Türgis matkates jäime laagrisse kuivas jõesängis ja kuna kõrval olev metsaalune oli paksult käbisid täis, siis meie lõkkematerjal välistas igasugu ladumistehnikad.
Manused
käbilõke.jpg

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 04 Veebr 2014, 08:12

Minu enda üks lemmikumaid lõkke tüüpe on n.n "rootsi pliit". Peamiselt seetõttu, et see on puude kulu suhtes kokkuhoidlik, mugav poti või kannu toetamiseks tulele. Kõige paremini sobib see lõke siis, kui ei taha pikalt tule ääres vedeleda vaid tuld on vaja lühikeseks ajaks. Samas kui paku läbimõõt on olnud üle 35 cm, siis võib see lõke püsida isegi ligi poolteist tundi.

Kasutaja avatar
MoralFibre
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas MoralFibre » 04 Veebr 2014, 11:47

Jyrgenson kirjutas:Minu enda üks lemmikumaid lõkke tüüpe on n.n "rootsi pliit". Peamiselt seetõttu, et see on puude kulu suhtes kokkuhoidlik, mugav poti või kannu toetamiseks tulele. Kõige paremini sobib see lõke siis, kui ei taha pikalt tule ääres vedeleda vaid tuld on vaja lühikeseks ajaks. Samas kui paku läbimõõt on olnud üle 35 cm, siis võib see lõke püsida isegi ligi poolteist tundi.
Rootsi pliidi puhul on ainuke miinus see, et peab mootorsaag kaasas olema? Muidu jäävad need sisselõiked vist liiga kitsad, et käima läheks.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 04 Veebr 2014, 12:26

Olen võtnud paku ja kirvega püüdnud võrdselt neljaks lüüa, senini on õnnestunud. Panen maa peale seisma ja 1-2 süütepala alla põlema, ning tõmbab käima küll.

Kasutaja avatar
Jyrgenson
Foorumi raudvara
Foorumi raudvara
Kontakt:

Postitus Postitas Jyrgenson » 05 Veebr 2014, 21:22

Veel võimalusi samalaadsetest lõketest: http://www.youtube.com/watch?v=RZHtbMpeX4o" onclick="window.open(this.href);return false;
Kolmest pakust tehtud "soome küünal" põles üle 7h. Minule avaldas see muljet. Väga kokkuhoidlik puude suhtes.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 05 Veebr 2014, 21:56

Seda varianti ma ei teadnudki. Aga sa proovi järgi ja jaga tähelepanekuid. RMK platsidel peaks erinevaid pakke jaguma.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
REGA1872
Moderaator
Moderaator
Kontakt:

Postitus Postitas REGA1872 » 07 Veebr 2014, 10:41

Panen veel ühe pildi isiklikest kogemustest. Eelmine suvi sai ühel kokkutulekul kasutatud veidi suuremat varianti rootsi küünlast - selline 1,5 m poldiga alusele kinnitatud säästulõke põles päris mitu tundi ilma puid lisamata.
Manused
Rootsi küünal.jpg

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 04 Veebr 2016, 14:44

Keegi pani Varia alla ka selle kuid siia sobiks ilmselt paremini.

Ennast "toitev" lõke. Antud videos põles üle 14 tunni:
Pilt
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 04 Veebr 2016, 15:54

Mingi versioon oli rootsi lõkkest, et puuriti oherdiga püstiauk ja alla risti auk. Kolm naelakest teekannu aluseks. Tundus päris aeglaselt põlevat võrreldes saetud versiooniga.
Iseenesest kui aias tule-hooeg algab, kavatsen proovida, kui väikse klotsiga on sedasi võimalik süüa teha.
All engineers are cyborgs

Metsamyhin
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Metsamyhin » 04 Veebr 2016, 16:15

Nohik kirjutas:Mingi versioon oli rootsi lõkkest, et puuriti oherdiga püstiauk ja alla risti auk. Kolm naelakest teekannu aluseks. Tundus päris aeglaselt põlevat võrreldes saetud versiooniga.
Üks oluline miinus selle juures seljakotimatkajale: oherd peab olema kaasas.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 04 Veebr 2016, 16:40

Kui on selge, mis mõõtu ava ja kui pikk auk, siis saab mõelda, kas selleks saab mingi suht kerge oherdi leiutada. Aga täiesti võimalik, et osutub mitteotstarbekaks.
All engineers are cyborgs

Meelis76
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Meelis76 » 04 Veebr 2016, 18:14

Nohik kirjutas:Mingi versioon oli rootsi lõkkest, et puuriti oherdiga püstiauk ja alla risti auk. Kolm naelakest teekannu aluseks. Tundus päris aeglaselt põlevat võrreldes saetud versiooniga.
Olen seda kodus proovinud, tegemist on sisuliselt puidust rakettahjuga. Oherdi puudumisel tegin avad mootorsaega. Põleb täitsa kenasti, kuigi matkal saaks ka lihtsamalt hakkama, nt kolm pakku pikuti püsti koos ja tuli keskele. Kuskil eespool oli sellest juttu ka.
Hetkel kõnealust versiooni olen kasutanud talvel dekoratiivse õuelambina
Mingi näide siin
https://www.youtube.com/watch?v=cQdea3z8c3g" onclick="window.open(this.href);return false;

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 04 Veebr 2016, 20:33

Nohik kirjutas:Kui on selge, mis mõõtu ava ja kui pikk auk, siis saab mõelda, kas selleks saab mingi suht kerge oherdi leiutada. Aga täiesti võimalik, et osutub mitteotstarbekaks.
Kahtlen sügavalt. Oherdid on juba leiutatud

Täiesti kindel, et osutub ebaotstarbekaks :)
Või kui, siis juba päris naturaal-kiviajainimest etendada ja vibu ja kondiga auku puurida ja tuld hõõruda jne....
Pilt

Vasta

Mine “Matkatarkused”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline