Matkasaapad

On vaja, aga mis on hea ja kust?
Vasta
tripp
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Re: Matkasaapad

Postitus Postitas tripp » 13 Apr 2016, 09:52

Tanel kirjutas:Kõrget matkasaabast ja jäika talda meie tingimustes ning kuni paari tuhande meetri kõrguseni pole vaja.
Tanel, pane tähele, kellega sa räägid :) Ele on madalamal kui paar tuhat meetrit käinud täpselt ühel korral (eelmisel suvel Fagarase mägedes) ja seal oli kõrge saabas + jäik tald väga omal kohal.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 13 Apr 2016, 11:33

tripp kirjutas:
Tanel kirjutas:Kõrget matkasaabast ja jäika talda meie tingimustes ning kuni paari tuhande meetri kõrguseni pole vaja.
Tanel, pane tähele, kellega sa räägid :) Ele on madalamal kui paar tuhat meetrit käinud täpselt ühel korral (eelmisel suvel Fagarase mägedes) ja seal oli kõrge saabas + jäik tald väga omal kohal.
Mis varustust kasutati ning kui rasked seljakotid olid? Ma tahangi öelda seda et jalats valitakse maastiku järgi. Kel võimalused väga piiratud valib maastiku jalatsi järgi.

Nohik - Jahihooaeg on enamasti lumisel ja porisel ajal mil jalgu tuleb külma eest kaitsta. Samuti on paljud jahimehed passiivsed nt liinil või pukis passides. Ka ei saa nad tihti valida kust nad läbi peavad minema nt koeraga jälge ajades. Matkates jalutad ikka pigem kuiva maad mööda kui kahlad poole sääreni pori sees. Kui matkamise periood on kevadest sügiseni ei näe kõrgel matkasaapal mõtet. Saab ka piirkonda ja marsruuti planeerida ning kui tahta eriti raskele maastikule minna siis valida ka vastav varustus.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 13 Apr 2016, 13:32

Kui astud asfaltilt sammu maha ja sul juhtub olema vale jalanõu (loe puudub "õige" matkasaabas) siis KOHE: nikkastad kõõluse, murrad luu, minestad, ühesõnaga sured ära. :D Aga mis siis kui sa ei ole matkaja ja astud samuti asfaltilt maha, lähed metsa jalutama, kas siis on lihtsad tossud ok?

No niisama lõõbin... Tegelt olen Taneliga ühel meelel. Pole vaja tekitada inimestes tunnet, et kui nad kodust välja minnes kiivrit ei kanna siis kukub kivi kindlasti pähe. Üldiselt tea kas ikka peab eestis ringi liikudes ilmtingimata suuri ja raskeid matkasaapaid kandma. Märjal ajal (märjas kohas) on märja aja jalatsid omal kohal. Näiteks rannikumatkal on toekamast jalanõust abi kuid muus osas (eestis) ei näe küll mingit mõtet sattuda paanikasse - "issandjumalmuleiolematkasaabastmaeilähevälja".

Mul endal on korralikud matkasapad olemas kuid need on mulle rohkem talvesaabaste eest (kuigi need ei ole talvesaapad). Head soojad, tugevad, müttamiseks sobivad aga ma ei kujuta eriti ette, et ma peaks nendega pikemaid vahemaid läbima, eriti soojal ajal. No trenni mõttes võibolla küll. :)

Pange "kaunad" jalga ja kobige välja. :)
Ah, minge metsa...

Metsamyhin
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Metsamyhin » 13 Apr 2016, 13:46

mrWilson kirjutas:Kui astud asfaltilt sammu maha ja sul juhtub olema vale jalanõu (loe puudub "õige" matkasaabas) siis KOHE: nikkastad kõõluse, murrad luu, .... :D
Aga nii just mul eelmise aasta viimasel päeval metsas tossudega juhtuski ...
Kes foorumi aastavahetusel olid, need teavad.
:oops:

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 13 Apr 2016, 14:32

Metsamyhin kirjutas:Aga nii just mul eelmise aasta viimasel päeval metsas tossudega juhtuski ...
Shit happens. Ma olen elu jooksul mitu naela jalga astunud, ikka veel ei kanna turvasaapaid. :)
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 13 Apr 2016, 14:48

Justnimelt, pange ketsid jalga ja kohe metsa, ilm on ilus.
All engineers are cyborgs

Taliraks
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Taliraks » 15 Apr 2016, 10:36

Mis te Aipi saabastest arvate?

Typhos
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Typhos » 02 Juun 2016, 15:46

Ei hakanud uut teemat tegema, kuid omalgi on saapamure. Enne seda aga on tekkinud üks fundamentaalne küsimus: mis vahe õieti on matkasaapal ja militaarsaapal? Lõppude lõpuks on ju ka militaarsaabas mõeldud metsas pikemaks matkamiseks. Ise kaldun militaarsaapa poole. Olen käinud Samelinis proovimas, hetkel kaalun nende musta kõrbekat: http://www.samelin.ee/sojavaesaabas-mudel-598" onclick="window.open(this.href);return false; või klassikat: http://www.samelin.ee/sojavaesaabas-mudel-732-211-100/" onclick="window.open(this.href);return false;
Aga silma on jäänud ka nende ühest tükist koosnev matkasaabas: http://www.samelin.ee/matkasaabas-mudel-5531" onclick="window.open(this.href);return false;

Nagu näha, on kaks esimest ilma TEX-voodrita (kõrbekas veel eriti hingav, kuid ei toeta pahkluud) ja matkasaabas jällegi veekindel. Mida neist kolmest eelistada ja miks? Kasutusaeg: kevad-suvi-sügis.

Metsamyhin
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Metsamyhin » 02 Juun 2016, 16:22

Typhos kirjutas:Mida neist kolmest eelistada ja miks? Kasutusaeg: kevad-suvi-sügis.
Sellest infost veidi vähe. Kus ja kuidas liigud?

Kui kuival ajal ja ainult mööda teid ja radu, siis pole TEX-i vaja.
Kui aga pikemalt soos, rabas, vihma- või kastemärjas rohus, on TEX aga igati abiks.

Typhos
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Typhos » 02 Juun 2016, 16:40

Metsamyhin kirjutas:
Typhos kirjutas:Mida neist kolmest eelistada ja miks? Kasutusaeg: kevad-suvi-sügis.
Sellest infost veidi vähe. Kus ja kuidas liigud?

Kui kuival ajal ja ainult mööda teid ja radu, siis pole TEX-i vaja.
Kui aga pikemalt soos, rabas, vihma- või kastemärjas rohus, on TEX aga igati abiks.
Liigun kõikjal, kuid saabast vajan krõbekuivast nõmmemännikust märja metsani. Sekka ka kastemärjad heinamaad. Rabajalanõuks on siiani olnud kummik ja ausalt öeldes ei plaani seda seal välja vahetada, kuna rabas kipub jalg vajuma sellisesse sügavusse, kus gore-matkasaapa säärest tuleks vesi üle. Pigem pidasin silmas, et ka militaarsaapaid on tex-voodriga - mis neid eristab siis matkasaabastest?

Calebson
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Calebson » 02 Juun 2016, 21:01

Põhiline vahe on saapa kõrgus ja sellest tingitud raskus ning mugavus. Matkasaabas on reeglina veidikene kergem ja mugavam, kuid viimane on suhteliselt subjektiivne.
Parajalt paks ja parimais aastais.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 02 Juun 2016, 21:22

Typhos kirjutas: Liigun kõikjal, kuid saabast vajan krõbekuivast nõmmemännikust märja metsani. Sekka ka kastemärjad heinamaad. Rabajalanõuks on siiani olnud kummik ja ausalt öeldes ei plaani seda seal välja vahetada, kuna rabas kipub jalg vajuma sellisesse sügavusse, kus gore-matkasaapa säärest tuleks vesi üle. Pigem pidasin silmas, et ka militaarsaapaid on tex-voodriga - mis neid eristab siis matkasaabastest?
Kui rabas liikuda, siis on väga palju abi sääristest - kui just pikem vees solberdamine plaanis pole.
Lagedas ja pehmemas, älvestega rabas liikudes on palju abi räätsadest.
Mina kasutan Samelini saapaid koos Lorpeni sokkidega.
Ojade ja väiksemate jõgede ületamiseks on Crocsi laadsed plätud - kerged ja kinniste varvastega.
...

Typhos
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Typhos » 03 Juun 2016, 09:05

Et siis reaalselt vahet pole tegelikult? Ainus erinevus tundub vist olevat välimuses (kõrgus) ja hinnas. Ka talla jäikus varieerub mõlemal täiesti jäigast vähem jäigani. Sel juhul ei ole vist vahet, kumb jalas on.

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas scabere » 03 Juun 2016, 10:19

Mulle on jäänud mulje, et matkasaapad on jäigemad. Sõjaväesaabas peaks ju juba eelduslikult võimaldama ka jooksmist jms rabelemist. Matkasaabas on rohkem ohutuks (rahulikult?) kulgemiseks. Samuti ma pole kohanud nina/kanna kaitsekihiga sõjaväesaapaid, samas kui matkasaabaste puhul on see üsna tavaline.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 03 Juun 2016, 11:49

Sõjaväesaabas on samamoodi mingi arengu läbi teinud, nagu matkasaabaski. Mingeid vanasi rootsi laojääkide rootsi sõjaväesaapaid vaatasin ühe rapla kingsepa juures, kõva kvaliteetne nahk, loodud kestma. Praeguseid leiab ju suht moodsaid texe ja kombineeritud materjale nahaga. Sõjaväele või matkajale tehtud, kokkuvõttes ikka saabas, oleneb ju lõikest ja kuidas tehtud, matkasaabaste müügi pool ju ära lahterdatud, kuhu sa minna tahad, sellised kohe müüme sulle. Müüakse ju sulaselget nikastust samamoodi, ei kõlba selleks, mis lubati või ei kõlba üldse või laguneb. Sõjaväesaabas peaks nagu kõigeks kõlbama, ju sealgi nikastusi. Mina ei näe mingit takistust sõjaväesaapa kasutamist matkamiseks, kui kõik sobib ja ise rahul.
Saapast saab täielikult aru alles mingi aja pärast, kui juba kantud. Mõistlik kohe maha müüa, mida ka ju tehakse suht palju, kannatada pole mõtet, poes oli ok, päriselus hakkab kohe tunduma, et kas liiga suur, liiga väike, liiga pehme vms. Täiesti võimalik ka selline asi, et mida rohkem käid, seda rohkem meeldib 8-) Mul viimane õnnestunud ost hanwag tatra wide gtx
joon jõest, söön jõest

Typhos
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Typhos » 03 Juun 2016, 13:39

Tänud! Lähen ikkagi militaarsaapa teed.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 23 Okt 2017, 14:20

Tuleval kuul on plaanis matkasaapaid valima hakata. Kui keegi teab, võiks soovitada kohti, kus Tallinnas oleks mõistlik sisse astuda, kus kohapeal oleks palju saapaid olemas. Tõenäolislet on saapa number 47, märkasin, et kingapoodides ei paistnud eriti valikut, just suurte numbrite osas, käisin eile kingi otsimas.

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 24 Okt 2017, 00:20

Kingapoodides ei olgi midagi ja suuresti sõltub ka liistu laiuest.
Siiani laiale liistule pole midagi pelae Keen-i Eestist leidnud.
Muud on suht spordi ja matkapoodides võtta suht igat numbrit.
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 24 Okt 2017, 10:32

Kellel hea keeni valik on?

Saan ma aru, et Matkamaailm Keeni ei müü?

Matkaspordis e-poes paistab olevat nr 47 ainult 2 mudelit:
http://matkasport.ee/products/Keen---GA ... P-meestele
http://matkasport.ee/products/Keen-REVEL-III-meestele

Kas Keen-Revel III on temperatuurivahemikus +10 kuni -10 liiga palav või okey?

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 24 Okt 2017, 10:58

Järve-Nõmme oleks kõige valutum linna külastus, matkasport järvel ja matkamaailm nõmmel.
Matkaspordi netis filter olemas
http://www.matkasport.ee/products/pagin ... 7/limit:12
Minu arvamus on, et keeni olemus on pehme ja lodev . Kolmedest keeni asjadest kahed on ka teisel aastal järgi andnud. Arvestades seda, et mingid teised saapad hinnasuurusjärgus 250 peavad vastu kõigi käes vähemalt 5 aastat, siis keen pole mu meelest soodne. Kolmest käimast kahed keenid saavad mu käest hinnangu mugavad.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 24 Okt 2017, 11:27

Mul on see jama, et labajalg on lai ja ka suhteliselt kõrge. Enamus mudeleid tegelikult ei kvalifitseeru, umbes keset jalga on koht, kust on kitsad.
Ca 10 a tagasi oli Salomonil mulle sobiva liistuga mudeleid. Hiljem olen pisteliselt neid poodides jalga proovinud, pole trehvanud, et oleks õige liist. Eelmised saapad olid Merrell, mitte et nad head oleks olnud, lihtsalt mahtusid jalga. Nendel ülekaaluga lömastasin tallad.
Hinna/valiteedi osas ma arvan, et kui sul 2 a kestavad, siis mul 4, käin vähem.
Kui mingid saapad ka kuni 300 maksavad, aga jalga mahuvad ja käia ok on, võtan ära.

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 24 Okt 2017, 13:08

Proovisin näiteks Samelini paljukiidetud saapaid ning nüüd nad seisavad kapis.
nr46 on pigem 48 ja on kõike muud kui pehme ja lodev. Kui keegi tahab kaks nv kantud sameline siis võib ühendust võtta.

Kuna olen harjunud pehme jalanõuga käima ning eelistan minimaalset kanna langust, võimalikult õhukest talda, siis Keeni üle ei nurise.
Tõsi tõenäoliselt need 5a vastu ei peal AGA võtad saapalt sooduka maha, tuleb juba soodsam ning parem kannan 2-3a 100-150€ saapaid kui 5a 250-300€ saapaid mis tõenäoliselt on närakaks kantud.
Kui võtta nagu jahisaabast, mida ainult hooajal loetud päevadel kannad, küllap kestavad ka need mingi 5a.

Minu omad on 3. hooaeg ja peavad isegi vett.
Mudeli nime kuskilt kahjuks välja ei loe.

Kuid kvaliteedi teema on aktuaalne. Ma ei mäleta, mis mudel aga nahast kannaga pläffid mitmel tuttaval õmblusest laiali läinud.
Endal on pehme kannaga ja samuti 3 suve peamise jalanõuna trööbatud.
Isegi koer ei suutnud päris pastlaks ära närida.
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 24 Okt 2017, 13:21

Laia jala omanikele veel küsimus, kas keegi teab matkasoki mudelit, mille 47 nr võiks olla ka laiem, mitte ainult pikem. Hea oleks, kui nad meriinovillased oleks. Kuigi vist olen selle küsimusega juba siin foorumis tüüdanud. Mitte et nad ülikallid oleks, aga kui katseeksituse meetodil edasi proovin, võib minna sokkide ost saapast kallimaks, kuna neid proovida ei saa.

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 24 Okt 2017, 14:17

ullivilli kirjutas:
24 Okt 2017, 13:08
Kuid kvaliteedi teema on aktuaalne. Ma ei mäleta, mis mudel aga nahast kannaga pläffid mitmel tuttaval õmblusest laiali läinud.
Endal on pehme kannaga ja samuti 3 suve peamise jalanõuna trööbatud.
Isegi koer ei suutnud päris pastlaks ära närida.
Kui sa räägid Keeni sandaalidest, siis mina oma Clearwater mudeli üle hetkel ei kurda. Alguses tuli küll tald lahti ja käis garantiiremondis, aga peale seda on nad kõvasti vatti saanud alates jõgede ületustest kuni kahe poole km kõrguste kivise mägedeni. Peavad ilusasti vastu, hetkel läheb äkki neljas aasta.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
Nohik
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 24 Okt 2017, 18:03

Mul endal on mingid laia lõikega keeni sandaalid, pealt roheline present. Vist 2 aastat olen soojaga üsna pidevalt kandnud. Matkal olen küll vähe käinud. Tõenäoliselt risu lõhuks nad ruttu ära. Raja peal käimiseks suurepärased.
Neil on see hea asi, et peal on täielikult paelad. Muidu on jalanõudel see koht kitsas, kus paelad lõpevad.
https://www.rei.com/media/product/846786
Pilt

Vasta

Mine “Ostuabi”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline