Kerged matkasaapad/tossud?

On vaja, aga mis on hea ja kust?
Vasta
Kasutaja avatar
Taigar
Huviline
Huviline
Kontakt:

Kerged matkasaapad/tossud?

Postitus Postitas Taigar » 12 Aug 2017, 20:55

Tervist!

On aega endale uued käimad soetada, kuid nii puuduliku kogemuse kui ka teadmatuse pärast küsiksin esmalt teie käest.

Praegu jäid silma sellised-
http://www.matkasport.ee/products/Keen- ... P-meestele

Eelarve oleks kuni 150 euro kanti. Muidugi mõistan, et enda tunnetus on kõige olulisem, aga ehk oskate suunata.

Taigar

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Re: Kerged matkasaapad/tossud?

Postitus Postitas margusl » 13 Aug 2017, 14:21

Tossuteemas soovitaks läbi mõelda, kus ja kuidas neid kasutama hakkad -
- sarnaselt saapaga käies - vett pealt sisse ei lase, kaasa veetud kola on pigem rohkem kui vähem ja gramme ei loe;
- või märja poolest väga ei põe ja lased läbi rabade ja kraavide, vihmas ja mudas, märjas heinas, aga oled läbi mõelnud ja katsetanud plaani, kuidas õhtuti kortsus varbaid kuivas ja soojas hoida (kuivad sokid + kliekotid märjas ketsis, veekindlad sokid, teised käimad)

Membraaniga ning veekindlaks reklaamitud madalad jalanõud töötavad hästi, kui olud klapivad - palavas ja/või kiirel liikumisel on need membraanita tossudest umbsemad, saapaga võrreldes tuleb vesi ja lumi lihtsamini pealt sisse, suure vee välja saamiseks tuleb need tühjaks kallata, kuivavad kaua. Matkakinga- või tossuna müüdavatel asjade puhul on jäigema ja kõvemast segust talla ning tugevama pealse tõttu raskema kotiga ilmselt lihtsam hakkama saada - kannad ei vaju läbi, tallaalust ei hakka liiga kiirelt tundma, jalg ei rulli end nii lihtsalt küljele ning järskudel laskumistel on vähe kindlam jalgealune;

Maatsikujooksuks mõeldud membraanita variandid on kergemad (nii kuivalt kui märjalt), kuivavad kiiremini, tavaliselt odavamad; olenevalt mudelist ja tegumoest peavad trööpamisel vähem vastu (kui on hoolega gramme loetud, siis sageli tuleb see vastupidavuse arvelt), õhem ja pehmem tald tahab harjumist ja harjutamist, kotiga käies võiks eelis olla pigem kergemal kandamil ja jalad võiksid korras olla, eriti hüppeliigestest. Viimaste tarvis kasutatakse palju ka ennetavat teipimist ja põhjusmõtteliselt saaks abi ka tugedest-ortoosidest.

Enne tossu peale minekut veel natuke lugemist-mõtlemist -
http://www.backpackingnorth.com/ultrali ... t-a-break/
http://andrewskurka.com/2012/why-waterp ... -feet-dry/
jala kinni saamiskes ei ole lukust vast pääsu - https://www.youtube.com/watch?v=btVx5hwf83w

Enda maastkuitossu eelistus on pikalt olnud Ionv8 Roclite, läbi käidud (rohkem küll joostud) 3 paari Roclite 295'si, samast nimest hoolimata on neid iga aasta-paari tagant muudetud, esimene paar on umbes sellest ajast, kui need ultralight ringkondades üsna popiks said, järgmised tehti kannast madalamaks ja astumise tarvis enam nii hästi ei sobinud. Praegused on Roclite 305'ed, kõndimise tarvis istuvad minu jalale varasematest paremini, miinusena aga imevad endasse rohkem vett, paksem tald mõjub tasakaalule ja stabiilsusele, tunda just juurikate vahel, ning paelte lukku sidumisel on väga kerge üle pingutada, siis kipuvad paelad järskudel pikkadel laskumistel ka soonima. Roclite on päkast laiema varbaosaga, pikemate minekutel väga abiks, raskemal maastikul, järsematel laskumistel, traaversis, lahtistel kividel aga tahab ka rohkem tähelepanu. Salomoni, La Sportivat, Icebugi jms levinumat letikaupa on proovimiseks kindlasti lihtsam leida.

Teema kerge paradoks - et end juurikatel ja kividel tossudes hästi tunda ja mitte katki teha on vaja nendes samades tossudes juurikatel ja kividel turnida, seetõttu pean ma ise tossuga rajalt eemal ja/või tehnilisemal rajal kotiga trampimist orieneetumise ja maastikujooksu loomulikuks jätkuks, lihtsalt üle öö ja vahetult enne pikemat käiku saabastest tossu sisse astumise suhtes on kerge skepsis.
Pilt

Kasutaja avatar
Taigar
Huviline
Huviline
Kontakt:

Postitus Postitas Taigar » 14 Aug 2017, 15:28

Suured tänud põhjaliku vastuse eest!

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 15 Aug 2017, 23:07

Selle jutuga, et ei saa kohe hoobilt matkasaabastest tossudesse hüpata mina nõustun. Proovisin 2015 Roclite 286 GTX , no olid ikka kerged küll käia, kannatas sadakond meetrit wetlandi plirtsplärtsus käia, pidamine väga hea, no ja ulmekerged. Mõned jalgade kiunumapanevad äralöömised olid muidugi, see riie ei kaitse midagi. Mul polnud hüppeliigestega mingit häda, kuigi kott oli 25+kg, naine samal reisil kasutas kah tosse ja väänas hüppeliigest, õnneks paar sammu edasi koperdades mäeküljel vist läks krõmpsuga tagasi kah, igal juhul valutas, lühendasime matka ja klaarisime ära.
Ma arvan, et kui pidevalt harjutada ennast tossudega, siis pole üldse paha variant.
Ma üleeelmine aasta küsisin jutujätkuks sõbralt koerarakendimehelt, et millega tema suvel tundras käib. Vastus oli, et vahet pole, kas kahe päevane või kahe nädalane reis, tema nendega
saap.png
Sorel® Cheyanne™ Premium Pac Boots
saap.png (160.25 KiB) Vaadatud 1237 korda
Proovisin jalga kah ja kehitasin õlgu, terve elu tundras jooksnud mees võib omale selliseid pantofleid lubada 8-)
Täna tulin naisega, kellel on olnud nüüd teist aastat mingi küüne ärahõõrumise probleem, tossusi hüppeliigese pärast ei tahtnud, tegi selle reisi sellise skeemiga, et natuke varvast häirivad garmontid ja kõrbesaapad, milledest ta sai rõõmu tunda paar esimest päeva ja ülejäänud päevad jamas veepudelitega garmonteid kuivatades. Kodupoole sõites varuste_net_ist hanwag tatra wide võtsime järgmiseks, mul kaks hooaega olnud ja rahul.
Ma tean väga hästi milline peavalu on membraansaapa kuivatamine, arvata võib, et membraanitud tossud kuivavad kiiremini aga märjast rohust läbiminnes vist kohe märjad kah ?
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 16 Aug 2017, 12:15

Kui seljakott on 25+kg siis peavad jalad ikka korralikult treenitud olema, et tossudega käija. Endal nii raske kotiga kogemus puudub, üle 15kg pole kott kunagi olnud, isegi 11 päevasel mägimatkal. Ma ei näe enese silmis õigustust ka gtx tossudele. Märjad jalad, korralik jalgade hool ja õhtune kilekott+kuiv sokk/veekindel sokk ajavad asja ära.
Muidugi peab õppima ka tossuga käima, peab veidi rohkem jalgade ette vaatama. Matkakepid aitavad ka tasakaalu hoidmisel.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 16 Aug 2017, 13:05

Inimesed on erinevad, vajadused erinevad, ka matkad ja sihkohad erinevad . Ma nuusin kalamatkajana vee juures oma matkadel, seal ka rohkem valgalasi, gtx kõrgem, saab rohkematest kohtadest ettevaatlikult läbi sammuda, kui madala tossuga. Koti kaal minu puhul pole mingi imelik asi, ma kalamatkaja, mul kalapüügiga seotud varustuse osa 6+kg, kahlamissaapad, kahlad, kahlasau, soojemad riided vees olemiseks jms ja kalapüügivarustus ise kah. Meid sisseminnes seekord peatas üks abielupaar ja usutles ja imestas, et miks selline eraldi paun seljakoti küljes ja miks kõik nii raske jms, jutukäigus selgus, et ise šveitsis võtavad päevaga kilomeetri kõrgust, siis taastuvad päeva üleval ja siis tulevad alla, kotid alati alla 10kg.
Mina tegin esimese kotimatka matkatokkidega, naine samuti, mõlemad rahul, hõlbustab elu paljudes kohtades, ju see tokitamine kah individuaalne aga soovitaks (ise alguses väga skeptiline olles) proovida, et kas sobib.
joon jõest, söön jõest

margusl
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas margusl » 16 Aug 2017, 18:08

sepaonu kirjutas:
15 Aug 2017, 23:07
/../ aga märjast rohust läbiminnes vist kohe märjad kah ?
Lihtne ja ilustamata vastus - jah, on küll.
Teemat peenemaks ajada, siis vast leiab erinevalt käituvaid pealseid, mitte lihtsalt võrk vs nahk, aga näiteks ka midagi sellist - https://int-shop.icebug.com/swimrun/zeal3-m-rb9x . Ma olen paaril-kolmel korral enda maastikuketse ka Nikwaxi speriga üle last, aga tagantjärgi ei märka kunagi, kas neil seetõttu ka mõni hetk kauem läbiligunemiseks läheb.

Saapa poolest on üheks variandiks ka ilma voodrita isendeid piiluda, a'la Lundhags. Kas neil ka hind sisule vastab, ei julge ise pakkuda, mõni aasta tagasi ajasid sügelema, aga siis tulid teised täisnahksed asjad peale ning praeguse tempoga tallan ma neil teistel veel oma 10 a. taldu siledaks.

-e-
Huvist lappasin läbi kergemate jalavarjude praegust valikut ja jäi ette ka üks enda jaoks uus teema - membraan lamineerituna välise katte sisemisele pinnale. Outdry nime all pruugivad seda Scarpa ja Columbia ning viimase valikut on ka siinsetes poodides näha-katsuda.

Gore- ja muude texide puhul käib membraan sisevoodri küljes ning kuivamine on just seetõttu nii lollakalt aeglane, et vee peab välja aurutama ka membraani ja väliskesta vahelt. Paberil ja ekraanil on ses suhtes Outdry kontsept - vett õues hoida - vähemalt mõistlikum.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 16 Aug 2017, 19:17

ma tegin selle kõrbesaabastega tuleku otsuse peale wtf prääksatuse, kõigepealt lasin nikwaxi nn *riideosale* , mis jooksis maha, lasin proovida, et äkki peavad midagi, mkm, märjast heinamaast läbiminnes kohe ka märjad, siis tegin kodukootud greenlandwaxiga, mis nagu ei imbunud sisse õieti kuumaga, samsiosa tegin mingiõliga aga kogu sellest kargamisest kasu polnud.
Seda Lundhagsi juttu olen sirvinud põdrafoorumis, jääb selline mulje, et sarnane Visioni kaubamärgile, kõik räägivad oma vigadest , eri meetoditest naha küllastamisest ja heast või mitteniiheast teenindusest garantii osas jne Ma mingeid asju ei taha selleks osta, et saaks teistega suhelda.
Ma sellesse outdry teemasse iseseisvalt süveneda ei viitsi aga hea kuulda, et keegid katsetavad. Nagu ikka iga asjaga, mis kõlab nagu targad molekulid tahab maakas kuulda mingeid reaalseid numbreid, nagu võimalik isegi 8h saapad täiesti kuivaks saada vms, et huvi tekiks.
Igal juhul üks asi on kindel, iga päev vihma ei saja 8-)
joon jõest, söön jõest

Piiber
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Piiber » 16 Aug 2017, 20:23

Enda kogemus on selline, et kehva suusailmaga (+10 - -5 kraadi) on Goretex tossud jumala okeid. Endal on sellised https://www.sportiva.com/activity/activ ... w-gtx.html
Sokina kasutan kõige õhemaid Lorpeneid (mingid ultrarunnerid) ja õhtul tõmban jalga soojema soki, kui jalanõud on märjad siis SealSkinnid. Tavaliselt kuivab õhtul-hommikul lõkke ääres tadides jalg ära.
Jah, tossud saavad märjaks, kui astuda üle serva vette! Selle vastu ei aita miski (väljaarvatud säärised).
10+ kraadi ilmadega kasutan heledaid (et päike liigselt ei kütaks) Nike tosse. Nende valikul oli oluline lisaks värvile ka piisavalt tihe, kuid mitte auguga kangas. Need kuivavad jalas juba poole tunniga ära.
Kobras ehk piiber (Castor) on loomaperekond näriliste seltsist, kobraslaste sugukonna ainus tänapäevane perekond.

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas scabere » 16 Aug 2017, 22:15

Rändasin just tundras madalate (tossu mõõtu) goretex jalanõudega ringi. Üks päev oli selline, et öösel oli kõvasti vihma tulnud ja kogu see madal taimestik, mis seal kasvab, oli korralikult märg. Sai seal päev otsa ringi rännatud ilma, et oleks kordagi päriselt vette astunud. Õhtuks olid mõlemad jalatsid seest märjad. Aga muidu kannatab jalatsitega kivide otsas turnida küll. Mul seljakott väga raske ei olnud muidugi ja tokid olid ka abiks.

Frank
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Frank » 27 Aug 2017, 18:37

Lundhags kooriksaapaga on nii, et seal peavad nii suvel, kui talvel 2 paari villaseid sokke olema ja lisaks veel vildist sisetallad. Samuti peab vähemalt 1kuni 1,5 cm vabaruumi varvastele jääma, kui topelt sokipaarid jalas on. Kui selle kõigega on arvestatud, siis on käimine raske kotiga ainult üks suur lust. Ja veel, märjas rohus käies jäävad jalad kuivaks, alati. Saabaste kuivaks saamine ei ole probleem, rätikuga saapad seest kuivaks, kuivad tallad sisse ja kuivad sokid jalga. Saapad nii suveks, kui talveks. Mulle sobivad, kolmas aasta aktiivses kasutuses. Julgen soovitada.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 04 Sept 2017, 08:49

Tamrexis olid ühed gore tossu või madala saapa laadsed asjad, hinna suurusjärk mälu järgi 170, kuna oli kiire, siis polnud aega põhjalikult käperdada. Nende
https://www.sievishop.fi/ammattijalkine ... -4668.html
kohta on kah üks ja teine midagi öelnud.
Frank kirjutas:
27 Aug 2017, 18:37
Lundhags kooriksaapaga on nii, et seal peavad nii suvel, kui talvel 2 paari villaseid sokke olema ja lisaks veel vildist sisetallad.
Mis selle peab olemaga on, muidu pole võimalik üldse kasutada ? 8-)
Rätik on küll hea abivahend, ma olen peale vetteastumist kohe jalast kiskunud saapa ja pühendunult tegelenud saapa sisemuse kuivatamisega ja arvan, et seda tasub teha. Kuiva sokiga saapa kordategemisse ei usu. Veepudelitega saapa kuivatamine on reaalne tulemuseni viiv tegevus, kui vee soojendamiseks on aega ja võimalusi. Selleks, et tuul ja päike saabast kuivataksid peab ikka ideaalne ilm olema ja palju aega.
joon jõest, söön jõest

Kasutaja avatar
Nohik
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Nohik » 04 Sept 2017, 10:03

Üks seik meenub, et tuttav astus kunagi veidi pehme tallaga ootamatult juurika peale ning pöialuud andsid järgi.
Vahepeal, kui mul füüsis väga niru oli, eelistasin kergeid jalatseid. Raske jalatsiga tundus ka jala tõstmine töö.
Aga arvamus kipub muutuma koos oludega, nüüd märkan, et hakkan jälle pigem turvalisusele mõtlema.
All engineers are cyborgs

Frank
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Frank » 25 Sept 2017, 22:01

sepaonu kirjutas:
04 Sept 2017, 08:49
Tamrexis olid ühed gore tossu või madala saapa laadsed asjad, hinna suurusjärk mälu järgi 170, kuna oli kiire, siis polnud aega põhjalikult käperdada. Nende
Frank kirjutas:
Lundhags kooriksaapaga on nii, et seal peavad nii suvel, kui talvel 2 paari villaseid sokke olema ja lisaks veel vildist sisetallad.
Rätik on küll hea abivahend, ma olen peale vetteastumist kohe jalast kiskunud saapa ja pühendunult tegelenud saapa sisemuse kuivatamisega ja arvan, et seda tasub teha. Kuiva sokiga saapa kordategemisse ei usu. Veepudelitega saapa kuivatamine on reaalne tulemuseni viiv tegevus, kui vee soojendamiseks on aega ja võimalusi. Selleks, et tuul ja päike saabast kuivataksid peab ikka ideaalne ilm olema ja palju aega.
Vaat see saabas, millest mina räägin on natukene teistsugune. Tallast kuni hüppeliigeseni on ta veekindel, see tähendab seda, et see osa saapast ei ima vett endasse. Ülemine osa on aga paksust nahast, mis siiski imab vett sisse, kui teda ei määri, nagu nahk ikka. Ehk siis saapa saab märjaks või niiskeks kahte moodi. Kas jalg higistab saapa märjaks või peab põlvini vees kahlama, et vesi ülevalt sisse tungida saaks. Kui saapad ilusti saapapaeltega ümber jala tõmmatud siis võtab ikka jupp jagu aega, et jalg märjaks saada, kui just sokk saapast väljas ei ole, mille kaudu vesi sisse imbub. On veel võimalus ka pikal ülepõlve vees käimisel jalg kuivaks jätta, selleks on vaja pakkekilega paar ringi ümber sääre tõmmata nii, et kataks saapa sääreosa ja paljast sääremarja. Miks tuleb kahtpaari sokke kanda? Vastus on on lihtne, muidu hõõrud lõhud jalad ära. Proovisin, ühe sokipaariga, oli ikka kuradima valus käia, kohe hakkas kannast hõõruma, korralik matkasokk oli. Samuti hoiavad sokid, vilttald ja 1 cm kuni 2 cm nõutud õhuvahe jalad kuivana, nii suvel kui talvel. Nagu kuskilt on kõrva jäänud nende saabaste iseloomustus: Kuradi kole ja kallis kummik. Olen nõus, et kole ja kallis aga kummik ta kohe kindlasti ei ole. Ja kui kunagi oma saabastest jagu saan, siis kindlasti muretsen endale samasugused uued .

Kasutaja avatar
Tanel
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tanel » 26 Sept 2017, 21:20

Frank kirjutas:
25 Sept 2017, 22:01
sepaonu kirjutas:
04 Sept 2017, 08:49
Frank kirjutas:
Vaat see saabas, millest mina räägin on natukene teistsugune. Tallast kuni hüppeliigeseni on ta veekindel, see tähendab seda, et see osa saapast ei ima vett endasse. Ülemine osa on aga paksust nahast, mis siiski imab vett sisse, kui teda ei määri, nagu nahk ikka. Ehk siis saapa saab märjaks või niiskeks kahte moodi. Kas jalg higistab saapa märjaks või peab põlvini vees kahlama, et vesi ülevalt sisse tungida saaks. Kui saapad ilusti saapapaeltega ümber jala tõmmatud siis võtab ikka jupp jagu aega, et jalg märjaks saada, kui just sokk saapast väljas ei ole, mille kaudu vesi sisse imbub. On veel võimalus ka pikal ülepõlve vees käimisel jalg kuivaks jätta, selleks on vaja pakkekilega paar ringi ümber sääre tõmmata nii, et kataks saapa sääreosa ja paljast sääremarja. Miks tuleb kahtpaari sokke kanda? Vastus on on lihtne, muidu hõõrud lõhud jalad ära. Proovisin, ühe sokipaariga, oli ikka kuradima valus käia, kohe hakkas kannast hõõruma, korralik matkasokk oli. Samuti hoiavad sokid, vilttald ja 1 cm kuni 2 cm nõutud õhuvahe jalad kuivana, nii suvel kui talvel. Nagu kuskilt on kõrva jäänud nende saabaste iseloomustus: Kuradi kole ja kallis kummik. Olen nõus, et kole ja kallis aga kummik ta kohe kindlasti ei ole. Ja kui kunagi oma saabastest jagu saan, siis kindlasti muretsen endale samasugused uued .
Kuidas nendega suvel käija oleks? Kaks paari sokke ja vildist sisetallad tunduvad suve kohta palju olevat. Julgen natuke kahelda selles, et suvel päev läbi nende saabastega käijes jald kuivaks jäävad, suure tõenäosusega higistad jalad kõvasti läbi.
The size of your pack is relative to the size of your fear.

Frank
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Frank » 28 Sept 2017, 18:29

olen nõus, et higistavad, kuid mitte midagi hirmsat. need 2 paari sokke ja vildist tald jätavad jala siiski kuivaks. Õhtul, kui laagrisse jääd võtad tallad saabastest sokid jalast ja välja tuulduma. Tegelikult olin alguses ise ka üsna skeptiline sellise lahenduse üle, kuid asi töötab nii suvel, kui talvel ja mulle sobib. Kui nüüd fantaseerida, siis ideaalse matkarajaga ei ole seda saabast vaja, Haix-í ventileeriv saabas õhutab paremini, saab läbi 1 sokipaariga ja jalg on kogu aeg kuiv ja sile. Seda sinna maani kuniks satud olukorda kus vesi tuleb üle saapasääre sisse ja see gore saabas vett täis on. Siis kuivatad seda saabast 3-4 päeva, ei aita siis teeküünal või soe veepudel. Ja kui satub veel väljas korralikult miinusesse minema, ja meie kliimas tuleb seda temperatuuride kõikumist ikka päris tihedalt ette, siis ... .siis oled kui jäässe valatud. See minu subjektiivne arvamus ja kogemus.

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 29 Sept 2017, 11:44

Mitte ühegi saapaga ei rõõmusta mitte keegi matkal, kui üle ääre saabas vett täis on. Ilma membraanita saabas kuivab kiiremini aga mingit rõõmu pole ka nendega, ma kuivatan kiirelt kuivavaid (kahlamis)saapaid mitte vähem, kui kaks korda nädalas, olenemata ilmast ei saa nad öösel mitte kunagi järgmise päeva ennelõunaks kuivaks, isegi soodussoojal ajal.
Lunghagsi tervet mudelivalikut ma läbi lugeda ei viitsi aga kunagi ma sirvisin valikuliselt ja näha oli eva+neopreen+microfiiber jms voodreid , mis ongi nende kihiline shell boots.
Põhimõtteline vahe membraaniga ja membraanitutel on see, et ükskord läheb membraan/gore või muu_tex sukk puruks ja siis on saabas memraanitu 8-) ja sündides membraanitu sureb kah membraanituna.
Ükskõikmilliste nahksaabaste veepidavuse võtmesõna on küllastamine rasvaga.
Kerged teemas püsimiseks on see moodus kergel ja odaval moel omale märjast läbimineku jalanõud teha prügikotist ja teibist
http://trekking.omablogi.fi/varusteet/kengat/
joon jõest, söön jõest

Vasta

Mine “Ostuabi”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline