Tarp versus koormakate

Täiendasid oma varustust? Jaga enda kogemust teistegagi, antud eseme head ja halvad küljed ning kas soovitaksid teistelegi.
Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Tarp versus koormakate

Postitus Postitas mrWilson » 05 Veebr 2016, 12:54

Arutelu tarp versus koormakate sai alguse sellest postitusest: viewtopic.php?f=16&t=1480#p19763" onclick="window.open(this.href);return false; teemas "Telgi muutmine veekindlamaks". Tõstsin sealt teemavälised postitused siia ümber.

Niisiis, siin teemas arutleme palju vaidlusi tekitanud teemal "tarp versus koormakate". Millal ja kas üldse oleks mõistlik üht või teist toodet kasutada.
Maidor kirjutas:Sai suvel soetatud soodne 30 EUR iseavanev nn kalamehe telk. On mõte seegi vee kindlamaks muuta. Korra seal ööbinud. Katsime igaks juhuks koormakattega. Oli mingi paks ja hall. Sel ööl vihma ei tulnud kuid päike oli peale keeranud ja telgi saunas kütnud. Algul oli mõte õmblused katta liimriidega. Nüüd peas mõte pool katet oleks telgi all ja teine pool üle telgi. Mõned odavad katted on väga õhukesed. On keegi midagi sellist proovinud?
mrWilson kirjutas:Kui tahad sitast saia teha siis mõistlikum on lihtsat katet kasutada. Plussiks see, et päike ei küta nii palju.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Re: Tarp versus koormakate

Postitus Postitas ullivilli » 06 Veebr 2016, 14:13

Nõus. 30€ telgi asemel soovitan antud juhul kasutada ainult katet ja telki ma ei tea millena kasutada. Lastele mängida?
Väga normaalne kate - kerge, väike jne http://ripptelk.ee/?product=dd-tarp-superlight" onclick="window.open(this.href);return false;
Saab üles siduda püramiidtelgina, mis päriselt peab vett ning juurde hankides putukavõrgu on väga ok ka putukarohke ilmaga.

Iseenesest müüakse värvipotsikus Silikooni, millega saab materjale katta ja isegi õmbluseid veekindlaks.
Ei ole küll nii pikaealine kui teipimine ning peab mõne aja tagant kordama.

Aga parim lahendus.
Osta omale normaalne telk selle raha eest, mis sa kulutaksisd erinevatele katetele.
Võin sulle pakkuda 100€ eest normaalset 2 kohalist Easy Camp Eclipse 200 pakkuda 80€ eest, mis peab kindlasti vett, on suure eeskojaga ning mõnus paigaldada, kuna kaks kihti on üksteise küljes.
Umbes 100€ hinnaklassis on tegelikult keskpärase telgi valik päris suur, millest kõik on umbes 100x paremad, kui see nn kalamehetelk.

Kalamehe telki kasutaksin heal juhul ainult varustuse hoiustamiseks.
Aga ka varustuse jaoks eelistaksin pigem Eeskoda mõnele teisele telgile.
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 06 Veebr 2016, 22:03

ullivilli kirjutas:Nõus. 30€ telgi asemel soovitan antud juhul kasutada ainult katet ja telki ma ei tea millena kasutada. Lastele mängida?
Väga normaalne kate - kerge, väike jne http://ripptelk.ee/?product=dd-tarp-superlight" onclick="window.open(this.href);return false;
Saab üles siduda püramiidtelgina, mis päriselt peab vett ning juurde hankides putukavõrgu on väga ok ka putukarohke ilmaga.
Palju see ülikerge kate siis ka kaalub? Kodukal ei hakanud see info kahjuks silma.
...

Metsamyhin
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas Metsamyhin » 07 Veebr 2016, 08:14

460 g, nööride ja vaiadeta.

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 07 Veebr 2016, 12:59

No ligi 100 euro eest sellist katet soovitada on selgelt üle võlli... KIndlasti on sellisel tarbil oma sihtgrupp olemas rippvoodi huviliste näol, aga tavalisele matkaja sobib (ka kaalult) sama hästi 5-6 eurone koormakate...

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 07 Veebr 2016, 13:44

5-6 eurone koormakate läheb tuule käes ribadeks.
Juba pingutamisel õõsidest võib koormakatte ära lõhkuda.
Lisaks, koormakate võtab kõvasti rohkem ruumi kotis, kaalub rohkem ja vihmase ilmaga tilgub mõnuga läbi.

Koormakattel on ka positiivseid külgi:
Odav
Kättesaadav
Ei ole kahju sellest kui miskit juhtub (v.a. kui pead sellele tuginema pikal perioodil)
Kuni on puid, pole probleemi

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 07 Veebr 2016, 13:54

Vähe sellest, et läbi tilgub, korjab ka kondentsi mõnuga alla ja tilgutab peale.
Liikuvaks laagerdumiseks igati viimane valik.
Baaslaagripaigas, kus saab piisavalt suure, raske(ma), tugeva(ma) ja ka kalli(ma) korralikult puude või tugipostide vahele piisavalt kõrgele statsionaarselt varjualuseks üles panna, õigustab ennast jälle igati.
Pilt

Jants
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Jants » 07 Veebr 2016, 14:34

Kõil see on nii ja naa... Oleneb mis viisil selle koormakatte üles paned. Kui tõmbad ta lihtsalt horisontaalselt nelja puu vahele, ja eriti kui võimaldad peale vee kogunemist, siis tuleb tõesti läbi. Kui aga paigaldad sarnaselt või veel järsema nurgaga nagu tarbil ullivilli postitatud lingil, siis üldisel ei tule kui just aukusid sees ei ole. 70-80 g/m2 koormakate ei ole sugugi ka oluliselt raskem ja ruumikam kaasavõtmiseks. Üks minule oluline puudus on küll- teeb tuulekäes üsna häirivat häält, võrreldes sünteetilise kangaga.
Lõpuks on kõik ikkagi rahas kinni, mida osta jaksad ja mida mitte...või siis mida tasub oma eelarvega osta ja mida mitte...

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 07 Veebr 2016, 14:52

Kuulge koomikud. :D Lugege nüüd uuesti läbi mida te siin kirjutate. 30 eurise telgi vihmakindlaks muutmiseks on midagi enamat kui kiletükk või koormakate liig mis liig. :)
Metavo kirjutas:5-6 eurone koormakate läheb tuule käes ribadeks.
Ei lähe ta midagi nii kergesti puruks. Täiesti piisav, et vastu pidada nädalavahetuse "eine murul", RMK platsi läbu või väiksem matk.
Metavo kirjutas:Juba pingutamisel õõsidest võib koormakatte ära lõhkuda.
Ole loov. Kasuta sidumisel väikseid kive või käbisid.
Metavo kirjutas:Lisaks, koormakate võtab kõvasti rohkem ruumi kotis, kaalub rohkem ja vihmase ilmaga tilgub mõnuga läbi.
Kui suurt koormakatet või kilet on vaja, et telki vihma eest kaitsta? Pole täpselt kaalunud kuid pakun, et selline väike kilejupp või koormakate kaalub vähem kui pakutet tarp. :) Selle keerad väikeseks rulliks kokku ja seod koti külge mitte sisse.

Tilgub mõnuga läbi? Hellõu!! :D Kui sa just seda ei vigasta ja sellele mingit basseini koguda ei lase ei juhtu midagi.
Metavo kirjutas:Koormakattel on ka positiivseid külgi:
Odav
Kättesaadav
Ei ole kahju sellest kui miskit juhtub (v.a. kui pead sellele tuginema pikal perioodil)
Selles asi ongi, et ei ole kahju kui ära lõhud. Järgmine kord ostad uue. Ja nagu juba mainitud, ei lagune see koormakate midagi nii kiiresti.
polarbear kirjutas:korjab ka kondentsi mõnuga alla ja tilgutab peale.
Telgi peale vihma kaitseks tõmmatuna. Tõesti on see oluline? Samuti ka lihtsa tarbina kasutades. Paljud edevad telgid koguvad samuti oma väliskatte alla kondentsi.
polarbear kirjutas: Liikuvaks laagerdumiseks igati viimane valik.
30 eurine telk on samuti. :D

Samas, nagu öeldud saab väikest koormakatet edukalt kasutada ka paaripäevasel matkal. Ei kaalu midagi (ei hakka grammi viilima). Saab (piisavalt) väikeseks kokku rullida/pakkida.
Jants kirjutas:Üks minule oluline puudus on küll- teeb tuulekäes üsna häirivat häält, võrreldes sünteetilise kangaga.
Tuule ja vihma käes teeb kile või koormakate tõesti rohkem häält kuid tea kui häiriv see kellegi jaoks on.

Kokkuvõtteks tahan öelda, et inimene kes tahab oma 30 eurise telgiga veeta looduses öö või paar ei pea vihmakatteks telgile hankima kallist tarpi. Kui tal kalli tarbi soetamine nagunii plaanis on siis teine asi. Kui inimesel tekib tahtmine telkida kuid tal ei ole mingit edevat telki vaid lihtne säästuka kuppel siis ei pea telkimine sellepärast veel ära jääma. Saab käidud ka veidi loovust kasutades ja siiski pärast headest emotsioonidest pungil olla. :)

Minul endal ei ole samuti mingit tarpi. Igal pool olen ma lihtsa koormakattega hakkama saanud. See muidugi ei tähenda, et ma korraliku tarbi soetamist ei kaalu. Hea tarp ei jookse kunagi mööda külge alla.

2014 suvekate ajal. Minu vanurist telk lasi samuti vihma läbi: https://www.flickr.com/photos/109674879 ... 549380592/" onclick="window.open(this.href);return false;

2011 aasta jalgrattamatk: https://www.flickr.com/photos/109396645 ... 429886279/" onclick="window.open(this.href);return false; kusjuures see sama koormakate on mul praegugi autos ja aegajalt kasutuses kui suuremat katusealust on vaja. Üle elatud mitmed tormid ja rajud:
matsirand-2015.jpg
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Tarmo
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas Tarmo » 07 Veebr 2016, 15:32

12 eurose telgi veekindlamaks muutmiseks kasutasin mina kahte suurt prügikotti.
Aga seda telgi sees - ühte panin telgi sees varustuse, teise sisse ronisin ise koos magamiskottiga - lisaboonuseks veel täiendav soojustus.
...

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 07 Veebr 2016, 15:48

mrWilson kirjutas:Kuulge koomikud. :D30 eurise telgi vihmakindlaks muutmiseks on....
...kõige parem see lõkkesse panna...
Pole telki, pole probleemi :D
Pilt

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 07 Veebr 2016, 16:51

mrWilson kirjutas:Kuulge koomikud. :D Lugege nüüd uuesti läbi mida te siin kirjutate. 30 eurise telgi vihmakindlaks muutmiseks on midagi enamat kui kiletükk või koormakate liig mis liig. :)
On tõesti koomiline. Ma ei lugenud teema pealkirja paraku.
30 eurose telgi koht on tõesti poe riiulil või vähe matkava inimese kodus riiulis.

Mis aga puudutab koormakatte pakitavust, siis ilmselgelt pole sa proovinud erinevatest kangastest sama suurusega katteid pakkida.
Silikoniseeritud nailon on parima pakitavusega, järgnevad PU-kattega kangad ning pika puuga jääb maha koormakatte materjal.
Seda, kusjuures sama kanga kaalu juures.
Paraku aga silikoniseeritud nailon on oma kaalu juures ka üks tugevamaid ning koormakate üks nõrgemaid.

Loomingulisest lähenemisest rääkides, on tore jah iga kord hakata käbisid otsima ja oma sõlmede sidumise oskust testida, kuid korraliku tarpi korral on kaasas ka väga lihtsalt reguleeritavad nöörid, mille paigaldamine ka väsinuna, pimedas ja vihmas laagrisse jõudes pole mingi vaev.

Teema ise on aga suht offtopic. Eks ma olen laisk matkaja ning seepärast ei kanna sellist kräppi kaasas. Teisisõnu, mul puudub ekspertiis selles teemas sõnavõtmiseks.

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 07 Veebr 2016, 17:09

Tunnistades siinkohal oma rikutuse astet (olles rikutud kallite, heade ja otstarbekohaste matka-asjadega) siis mismoodi koormakatte vms asjanduse sidumisel "käbisid või väikesi kive" kasutada?
Pilt

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 07 Veebr 2016, 17:17

Metavo kirjutas:Teema ise on aga suht offtopic. Eks ma olen laisk matkaja ning seepärast ei kanna sellist kräppi kaasas. Teisisõnu, mul puudub ekspertiis selles teemas sõnavõtmiseks.
Täpselt. Sa Tavo pole võibolla veel piisavalt arenenud, et lihtsa koormakattega metsas hakkama saada. See lõbu on ainult edasijõudnutele. ;) Ok, nali naljaks. Niipalju veel lisan, et jah, loomulikult on tarp kordades parem leiutis kuid asi pole selles kui hea või kui halb antud küsimuses üks või teine produkt on, mõlemaga saab edukalt hakkama (jah, saab küll). Kui ei viitsi käbisid otsida siis see on ainult sinu probleem. :) Pakun, et enamus selle foorumi külastajaid pole erilised matkahundid. Nendel ei ole kodus kapid kallist matkavarustust täis, milleks peakski kui enamus kordadest piirdutakse ainult "käisin suvel järve ääres telkimas ja grillimas" stiilis üritustega. Mis siis vahet on kas peakohal on 100 eur'ine udupeen tarp või lihtne koormakate. Las spetsvarustus jääb nende pärusmaaks kel looduses käimine tihedam ettevõtmine on. Vastasel korral oleks tegu puhta raiskamisega.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 07 Veebr 2016, 17:18

polarbear kirjutas:
Tunnistades siinkohal oma rikutuse astet (olles rikutud kallite, heade ja otstarbekohaste matka-asjadega) siis mismoodi koormakatte vms asjanduse sidumisel "käbisid või väikesi kive" kasutada?
Ühele poole käbi, teiselt poolt kangast poova sõlmega fikseerid käbiga kanga nööri otsa.
Iisi.
Edasi pead mõtlema kas tõmbad selle puude külge või vaiaga maha.

Kasutaja avatar
Metavo
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas Metavo » 07 Veebr 2016, 17:20

Härra Wilson.
Sa solvad mu ego oma vastusega mulle.
Ma ei teeks koormakatet maha kui ma poleks seda pidanud kasutama.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 07 Veebr 2016, 17:25

Metavo kirjutas:Härra Wilson.
Sa solvad mu ego oma vastusega mulle.
Ma ei teeks koormakatet maha kui ma poleks seda pidanud kasutama.
Su ego ongi vaja veidi jahutada. :D Ma ei tea mida kurja see koormakate sulle teinud on, et sa teda nii vihkad. :D Võibolla peaksid lihtsalt rohkem proovima, muidu on sama efekt kui tänapäeva noortelt internet või nutitelevonid ära võtta - nad sureksid lihtsalt välja. :D
Ah, minge metsa...

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 07 Veebr 2016, 17:56

Metavo kirjutas:
Ühele poole käbi, teiselt poolt kangast poova sõlmega fikseerid käbiga kanga nööri otsa.
Iisi.
Edasi pead mõtlema kas tõmbad selle puude külge või vaiaga maha.
Omas rikutuse astmes ja laiskuses (otsi käbi/kivi, poo see silmusesse) eelistaks sobivat oksajuppi (punt pilliroogu, bambust vms piklikku peent ollust, mis antud laiuskraadil ja asukohas käepärast) ja seasõrga :) Käbidega lehtmetsas 8-) ja kive silmusesse punuda... pole just lihtsaim ülesanne
Pilt

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 07 Veebr 2016, 18:04

polarbear kirjutas:
Siin videos on näidatud mismoodi: https://www.youtube.com/watch?v=14AoEM4 ... .be&t=1m7s" onclick="window.open(this.href);return false;

Mu meelest lihtsamini ei saagi.
Ah, minge metsa...

Kasutaja avatar
scabere
Matkasell
Matkasell
Kontakt:

Postitus Postitas scabere » 07 Veebr 2016, 18:05

Pilt

polarbear
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas polarbear » 07 Veebr 2016, 18:09

Jah, mul takerdus kujutlusvõime öösi külge :)
Sel kombel ajab pm peotäis liiva ka asja ära.
Pilt

Kasutaja avatar
ullivilli
Guru
Guru
Kontakt:

Postitus Postitas ullivilli » 07 Veebr 2016, 19:05

Kõige soodsam lahendus on vist minna SportsDirecti ja sealt omale osta, vist oli 36€ vms" kahe kihiline Gelerti kahe inimese telk.
Kehv aga ajab asja ära kindlasti 10x paremini.

100€ tarp on kompaktne.
On pakkuda ka raskemaid ja paksemaid ja leiab midagi ka 40€; 50€ ja 150€ eest.

Mis aga puudutab koormakatet, siis mina kasutaks seda ainult laagris vihma varjuna ja mitte mingil juhul magamisaseme läheduses.
Kui vähegi tuul tõuseb, hakkab see nii kõvasti paukuma nagu keegi laseks püssi kõrval.

Kõige odavam variant http://ripptelk.ee/?product=trimm-trace-tarp" onclick="window.open(this.href);return false;
Natukene metsa poole.
http://www.minemetsa.ee http://www.ripptelk.ee - Hennessy, Tentsile, DD hammock, Rootsmann rippvoovid, Sawyer veefiltrid ja kõikvõimalik matkavarustus.

Kasutaja avatar
mrWilson
Administraator
Administraator
Kontakt:

Postitus Postitas mrWilson » 07 Veebr 2016, 19:16

ullivilli kirjutas:Kui vähegi tuul tõuseb, hakkab see nii kõvasti paukuma nagu keegi laseks püssi kõrval.
Nüüd on teada mida matkasell kardab. Pauku. :D Sellele miinusele ma ei vaidle vastu, kuid ega siis kõik ka pauku karda. Kui mõni mees sellest paugust öösel üle norskab vat siis on asi päris hull. :)
Ah, minge metsa...

Marju
Uudistaja
Uudistaja
Kontakt:

Postitus Postitas Marju » 08 Veebr 2016, 08:34

Hei! Ma just nikerdan siin tarbi teemal, sest tekkis mõte suvine Fääride matk teha ilma telgita. Eesti looduses ööbimiseks on meil suvel piisanud bivikotist ja/või kahest ellujäämiskilest. Eestis on peamiselt vaja loodusele avatud kehaosade katmiseks võrku, sest sääseperioodil ajavad need loomad ikka päris hulluks. Põhjamaisematel ja pikematel matkadel olen seni käinud telgiga, mis sai omalajal ostetud kui kerge telk, aga praeguseks on elu niipalju edasi läinud, et keegi ei pea 2,4kg telki enam kergeks ning endal on tekkinud suurem huvi varustuse kergendamise vastu.

Tarbi tarvis tellisin extremtextili lehelt PU-coated nailonit, paki ööse ja mõne meetri teipi õmbluste veekindlaks muutmiseks. Koos saatekuluga läks veidi üle 30 euri. Vaiadeks kasutan telgi vaiu, need on mul kerged. Lisaks võtan kaasa bivikoti. Kui see tarbivärk õnnestub, siis saan ma kogu magamisvarustuse allapoole seda kaalu, mis muidu oleks ainult telk. Tegelikult oleks olnud isegi veel kergemat nailonit saada, aga hinnavahed olid päris suured, ma mõtlesin, et esimest tarpi ma kohe kõige udupeenematest materjalidest ei tee. Ja võibolla natuke tugevam materjal püsib tuulega paremini...

Kasutaja avatar
sepaonu
Ekspert
Ekspert
Kontakt:

Postitus Postitas sepaonu » 08 Veebr 2016, 09:32

Ma ei paneks tarpile metallist ööse vaid paneks lapikust paelast . Koormakatete puhul on metallist öös esimene koht järgi andma. Iseõmblemise puhul peaks tugevduse õmblema metallöösi koha peale, seega mu meelest mõtetu. Ma olen kasutanud paaditamise ja kayakitamise juures koormakatet , loomulikult kodus ja tööl ka, kiire, odav ja mittekestev ajutine lahendus.
DD standardtarpi ostsin 2014, täiesti hästi on meeles, et juurdlesin, et kumb on targem, kas standard või superlight, hinna ja kaalunumbrid olid näha, tundus kahtlane see light, et äkki liiga liru või ei kesta. Eelmise aasta sügisel korjasin tarpi nööride küljest pingutid ka ära, kulutasin oma väärtuslikust elust pool tundi ja harjutasin sõlmimist. Praegu neljas nurgas ainult nöörid, lisanöörid tarpi kotis, kui juurde vaja panna.
Ma seda dd standardit voldin kokku pakkimiseks, õhemat saab võibolla lihtsalt kotti toppida nagu sulekotti, õhem ja pehmem ju.
joon jõest, söön jõest

Vasta

Mine “Matkavarustuse ülevaated”

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist